5 Dünya Liderinin Foto Analizi

Dünya liderlerinin konuşma metinlerinden ve kamuoyuna açık olarak yaptıkları beyanlardan toplanan verilerle yapılan ‘Operasyon Kodu Analizi’ yönteminin yanında liderlerin beden dili hareketlerinden yapılan iletişim analizleri de son yıllarda revaçta görünüyor. Sizin için BM Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke liderinin ‘O An’ fotoğraflarını bulup analiz ettik.


TrumpDonald Trump sosyal medyayı en etkin şekilde kullanan lider olarak öne çıkıyor son zamanlarda. Başkanlığa iyice ısınmasıyla koltuğuna alışan Trump iyice kendinden emin bir başkan görüntüsü vermeye başladı. Eski dünya düzeninin jandarması ABD’nin Trump ile birlikte artık daha keskin ve daha operasyonel olduğundan şüphe yok. Fakat Trump aynı zamanda öğrenen bir başkan olduğu için ABD yaptığı hatalarını kabul edebilen ve bu hatalarından geri dönebilen bir ülke olarak uluslararası ilişkilerdeki başat rolünü koruyor.


Şi CinpingYeni Çağ Doktrini ile birlikte ülkesine yeni bir perspektif kazandıran Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Mao’dan sonra Çin halkı için masumiyetin, dönüşümün ve yenilenmenin temsilcisi bir başkan sıfatına erişti. 1,379 milyar nüfusuyla Çin halkının tüm sorumluluğunu kalbinde hisseden Şi Cinping ile birlikte başlayan yeni Çin yüzyılı, Henry Kissinger’in bile ön göremeyeceği çapta büyük bir dönüşümün habercisi oldu. Suudi Arabistan gibi Çin’in de modern sosyalizm ile nefes alarak bilgi çağı ile senkronize olması dünyaya umut veren bir gelişme oldu.


Türkiye’de büyük bir hayran kitlesi olan Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya için dünya egemenliği düşünün tecessüm etmiş halidir. Kurmayları ile birlikte sert, kararlı ve doğru adımlar atan Putin için tek dezavantaj; Rusya’ya kazandırdığı bu ivmenin sonuçlarını görmek için henüz erken olması. Ortadoğu’daki savaşın baş aktörü olması, BRICs ülkeleri ve Şangay Beşlisi ile dost ülkelere sürekli güven pompalayan Rusya, Türkiye ile birlikte yakaladığı karşılıklı dostluk köprüsünü koruyabilirse bölgedeki gücünü artırmakla kalmayacak aynı zamanda bu köprüden elde ettiği güç ile dünya üzerindeki diğer ülkeler için de güven teminatı olmaya devam edecek.


Tabuları yıkmaya alışkın olan Fransa’nın yeni nesil lider profiline uygun bir isim olan Emmanuel Macron, köktenci ve radikal terörden aldığı dersi değerlendirerek göçmen politikasını yeniden gözden geçirdi. Seleflerinin hatalarını tekrarlamama konusunda kararlı olduğuna inandığımız Macron, kendini tekrarlayan Avrupa kültürü ve çökme noktasına gelen Avrupa Birliği için halâ küçük bir umut ışığı demek. Türkiye ile olan köklü ilişkilerini gözden geçirip Türkiye aleyhine sonuçlanan mahkeme kararlarını ve Türkiye’yi Avrupa Birliği’nden uzaklaştıran ırkçı politikaları sorgularsa işte o zaman Fransa’yı Macron ile birlikte anmak için bir sebebimiz olabilir.


Commonwealth’in yeni patroniçesi Theresa May, ilk icraatı Brexit ile AB’nin yanlış politikalarının sonuçlarını artık üstlenmeyeceğinin mesajını tüm dünyaya vererek İngiltere için tarihte yeni bir sayfa açtı. Demir Leydi’nin neoliberal politikalarının sonuçlarından da ders alan May, İngiltere’nin halâ dünyanın en büyük birkaç ekonomisinden biri olduğunun farkında olmasıyla özel tüketim politikalarını yeniden gözden geçirebileceğinin mesajını verirse Jeremy Corbyn gibi isimlerin halkta yarattığı beklentiyi aşabilir.

 


Politik Psikoloji Günlüğü

Politik Psikoloji Günlüğü