Bireysel çabalarda performans oranı düşüktür

Tek başınıza yarışırken mi daha hızlısınız yoksa arkadaşlarınızla beraber yarışırken mi daha hızlısınız?

Queensland Üniversitesi’nden Sosyal Psikoloji profesörü Michael Hogg ve Auckland Üniversitesi’nden Psikoloji profesörü olan Graham Vaughan bu soruya yanıt veriyorlar.

***

1. Popüler bir beyinsel kaygı kuramı, tek başına pedal çeviren bisikletçilerin zayıf bir performans göstereceği yönünde tahminde bulunur; çünkü bu bisikletçiler yeterince hızlı gidip gitmedikleri konusunda kaygılıdırlar. Bu kaygı onların beynini ve kaslarını yorar, uyuşturur ve motor performanslarını baskılar.

2. Arkadaşlar genellikle pedal çevirme hızını artırır ve hiç kuşkusuz bisikletçileri gayrete getirir.
-Bir yarışta önündeki bisikletçiyi izleyen yarışmacı önündeki tekerleklerden hipnotize olmuşcasına gözlerini alamaz ve dolayısıyla otomatik olarak pedal çevirir, sonraki kontrollü atağına enerji bırakır.

*Triplett’in favorisi olan dinamojenik kurama göre, bir başka yarışmacının varlığı ‘yarışma içgüdüsü’ uyandırır. Bu, modern ‘uyarılma’ fikrine benzer biçimde, bir ‘sinirsel enerji’yi açığa çıkarır. Hareket halindeki bir başkasını görmek daha bir hızlanmayı ve daha büyük bir çaba harcamayı telkin ve teşvik eder. Diğer yarışmacılar, yalnız bir sürücünün tek başına ulaşamayacağı bir sinirsel enerji düzeyini açığa çıkarırlar. Bir hareket için gerekli olan enerji o hareket fikriyle orantılıdır.

Politik Psikoloji Günlüğü