Bu restoranın aynaları neden çizik? Çok ilginç bir sebebi var!

Lapérouse Restoranı, Paris’te Grands Augustins caddesinin hemen köşe başında yer alıyor. Fransa’nın tarihsel mirası anıtlardan biri olarak görülen ve 1766 yılından bu yana zengin tüccarlar, uluslararası diplomatlar, soylular ve kimi entelektüeller için prestijli bir mekan ve geçiş güzergahı olarak kullanılıyordu.

600 (1)14. Louis zamanına ait büyük bir şarap mahzeni de olan restoran, pahalı ve gurme yiyecekleri, birinci sınıf hizmeti, kalitesi ve hizmet odaları ile güvenli bir yer ve üst düzey bir mekan olarak belirli bir sınıfa hizmet veriyordu.

1850’de yeni sahibi Jules Laperouse ile yeniden dekore edilen restoran, resim sergilerini aratmayan pahalı tablolar ve saray aynaları ile kaplıdır. Zamanında Maupassant, Zola, Hugo ve Musset gibi isimlerin sürekli mekanı olan Lapérouse Restoranı 1947 yapımı “Quai des Goldsmiths” adlı filme de konu olur.

Restorandaki aynaların bazıları bugün kullanılamayacak derecede çiziklerle doludur. Aynaların çizik çizik olmasının sebebi ise o dönemde zengin müşterilerin beraber yemek yedikleri ve içtikleri Parisli kadınlara, ayartmak için hediye ettikleri pahalı mücevherlerin, genellikle elmasların, sahte olup olmadığını anlamak için bu kadınlar tarafından aynada denenmesinden dolayıdır.

Politik Psikoloji Günlüğü