Psiko TV’de sürrealist bir başyapıt: Felix Und Scorpion

Felix Und Scorpion (Feliks ve Akrep), senarist ve yönetmen koltuğunda Tan Tolga Demirci’nin oturduğu 2007 yapımı gerçeküstücü/sürrealist bir kısa film. Psiko-politik imge ve göndermeleri nedeniyle izleyicide uyandırdığı çağrışımlar ve bir dönemin siyasi atmosferi ve ilişkilerinin nesneler üzerinden anlatımı açısından izlenilmesi gereken bir başyapıt. Margaret Thatcher’ın ayakkabısıyla Karl Marx’ın yazmaya çalışıp da yarım bıraktığı ‘Felix Und Scorpion’ isimli edebi yapıt arasındaki kısa devre ve sonrasında meydana gelen diyalektik döngü, Psikanalist Wilhelm Reich’ın ‘seksüel politika’ düşüncesinin gerçeküstü bir biçimde ajitasyona dönüştürülmesi üzerinden anlatılıyor. 
 Kısa film ile ilgili olarak yönetmeni filmin gösterilmesinden 8 yıl sonra 2015’te önce şu cümleyi kuruyordu; “Tam 8 yıl önce bugün, ‘Agitprop Surrealizmin Hizmetinde Seksüel-Politik Animasyon’ olarak tanımladığım ‘Felix Und Scorpion’ filmini olması gerektiği biçimde tamamlayarak o yıllarda kendi içimde var olan ancak hiç de varoluşa ait olmayan travmatik boşluğu bir nebze de olsa doldurmayı başarabildim. “

Yönetmen hakkında
Tan Tolga Demirci (d.31 Aralık 1974, İstanbul), Türk film yönetmeni ve yazar. İlk ve ortaöğretimi Bursa’da yaptı. 1992 yılında Bursa Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görüntü Yönetmenliği bölümünden 1996 yılında Korku Sineması’nın Psikanalizi bitirme tezi ile mezun oldu. Bu tezi 2006 yılında kitap hâline getirildi. Kadir Has Üniversitesi’nden Dünya Sinemasında Sürrealizmin İzleri isimli tezi ile MA derecesini alan Demirci, aynı üniversitede Experimental Film dersi vermektedir. Aynı zamanda Psikeart dergisinde yazarlık yapmaktadır.

 
 
Kısa film hakkında
Yapımcı: Gökhan Ünlü
Oyuncular: Ali Uyandıran, Zeynep Kaçar, Mine Tugay, Merve Artan, Peter Gallagher
Görüntü Yönetmeni: İlker Berke
Yönetmen Yardımcısı: Tuba Çukurbağlı
Müzik: Semih Tareen
Kurgu: Tan Tolga Demirci
Obje Tasarım ve Animasyon: Tan Tolga Demirci
Set Fotoğrafı: Gökçe Pehlivanoğlu
Süre: 18’19”
 
Gösterildiği etkinlikler
44. Antalya Altın Portakal Film Festivali
2. Bursa İpek Yolu Film Festivali
Ankara Sinema Derneği, Tan Tolga Demirci Retrospektifi
Austuria, Festival of Nations
ODTÜ SiTop Sinema Günleri
IFSAK, Tan Tolga Demirci Retrospektifi
 
 

Felix Und Scorpion bu hafta Psiko TV’de. İyi seyirler…
 
Politik Psikoloji Günlüğü