Test: Gece baykuşu mu yoksa gündüz kuşu musunuz?

Fazla erken ya da fazla geç saatlerde daha iyi iş görme eğilimi, doğal günlük ritmin tam olarak yirmi dört saate eşit olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Yirmi üç saatlik bir günlük döngü, bir an önce günün başlaması için sabırsızlanan bir vücuda sahip insanların erken kalkmasını teşvik edebilirken, günlük döngüleri yirmi beş saat olan kişiler de belki de aynı sıralarda çalar saatlerini bir yerlere fırlatmakla meşguldürler.

Uzun günlük döngülere sahip kişiler, jet lag karşısında farklı ayarlamalar da yapıyor olabilirler. Ortalama olarak, erken kalkmaya zorlandıkları zaman sorun yaşadıklarını bildiren insanların sayısıyı (Doğu’ya seyahat edildiği zaman olduğu gibi), geç kalkmaya zorlandıklarında (Batı’ya seyahat edenler gibi) sorunlar yaşayan insanların sayısından daha fazladır. Doğuya yapılan yolculuklarda yaşanan sıkıntılar yirmi dört saatten daha uzun döngülerle ilişkili olabilir. Eğer durum böyleyse, gündüz insanlarının Batı’ya doğru ve gece insanlarının da Doğu’ya doğru seyahat ettiklerinde daha çok sorun yaşayacaklarını söyleyebiliriz -ve az önce belirttiğimiz gibi bu özelliklerin her ikisi de, kişinin normal günlük ritmiyle ilişkili olacaktır. Bu fikirlerin doğruluğunu sınamamız için, birkaç soruyu yanıtlayarak bize yardımcı olabilirsiniz.

Test

  1. Dikkatinizin, günün hangi saatinde en yüksek seviyede olduğunu hissediyorsunuz? A) Sabah mı? yoksa B) Akşam mı?
  2. Uzun mesafeli bir uçuşun ardından geçirdiğiniz ilk iki günde, yeni düzene uyum sağlamak (A) Batı’ya doğru seyahat ettiğinizde mi? yoksa (B) Doğu’ya doğru seyahat ettiğinizde mi daha zor oluyor?

Yanıtlarınıza Puan Verin

Ortaya attığımız varsayıma göre, çoğu insan aşağıdaki iki kategoriden birine ait olmalı:

-Doğan günlük döngüsü yirmi dört saatten kısa olanlar (Gündüz insanı tipi): 1)A, 2)B
-Doğan günlük döngüsü yirmi dört saatten uzun olanlar (Gece insanı tipi): 1)B, 2)A

Kaynak: Sandra Aamoth – Sam Wang (Beyninize Hoş Geldiniz / NTV Yayınları – 2011)
Politik Psikoloji Günlüğü