Uzmanlara göre sosyal medyada ‘engellemenin’ olumlu yanları

Günümüzde daha çok Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada sitelerinde yaşanan “Engellenme”, “Bloklanma” ve “Arkadaşlıktan Çıkarma” gibi durumlar tıpkı gerçek hayatta siyasi olarak ayrışan kişilerin zamanla farklı cepheler almaları gibi insanlar, internet ortamında da adına “bağlantı kaybı” denilen benzeri bir psikolojik sınır koyma ihtiyacı hissedebiliyorlar.

University of Colorado Denver tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gerçek hayattan daha fazla internet ortamındaki dostluklara başvuruyoruz. İnternet ortamındaki dostluklar da zamanaşımına uğrayabiliyor ve adına “bağlantı kaybı” denilen bir durumu ortaya çıkarabiliyor. Aynı siyasi eğilimlere sahip okul, iş, mahalle arkadaşlarının zaman içerisinde hayata karşı farklı tavır almaları da bu ayrılıkları tetikliyor.

Uzmanlar bağlantıyı koparmadan önce gerginlikler üzerine konuşmanın hafifletici bir etki gösterdiğini söylüyor. Aynı zamanda sosyal medyada dostlukları korumanın da zorluklarından bahsediyorlar.

Fakat farklı bir bakış açısına göre de “Engelleme” ve “Arkadaşlıktan Çıkarma” gibi durumlar iki kişiyi birbirinden ayıran psikolojik bir sınır olarak, geçici de olsa, bu ayrılık sürecinde insanların barış yolları arama girişiminde bulunabilmelerini de sağlıyor. Yani işler daha çok kötüleşeceğine insanların bir süre birbirlerinin paylaşımlarını görmemesi daha akıllıca olabilir.

Araştırmaya göre en çok engelleme durumunu saldırgan eğilimler gösteren öfkeli paylaşımlar yaşıyor. Engellemenin bir diğer olumlu özelliği ise engellenen kişinin zaman içerisinde kendini yeniden gözden geçirmesi olarak gösteriliyor.

Politik Psikoloji Günlüğü